Pro případ domácího „štěstí“ jsem deku polila i černým vínem. Postupovala jsem stejně jako při polití kávou. Důležité je při jakémkoli znečištění ihned zasáhnout, aby deka nezaschla.
Milovníkům červeného vína mohu doporučit deku v tmavších odstínech nebo vyzkoušet, zda-li nepřejdou na vína růžová či bílá.☺️????
Více k domácímu praní výrobků z ovčí vlny zde:
Co budete potřebovat?
Studenou – ledovou vodu
Vanu či velkou nádobu
Prostředek určený k šetrnému praní ovčí vlny s vysokým obsahem lanolínu.
Jdeme na to
Deku namočíme ve studené vodě a podle návodu na obalu přípravku přidáme určené množství čisticího prostředku určeného na ovčí vlnu.
Na trhu je jich opravdu velké množství, záleží na Vás, jaký prostředek si zvolíte na základě osobních preferencí parfemace.
Deku necháme namočenou 20-30 min. Poté ji opět ledovou vodou propláchneme a jemným tlakem opakovaně z deky vytlačíme, co největší množství vody.
Díky vysoké nasákavosti pojme vlna opravdu velké množství vody a deka bude velmi těžká.
Opatrně deku vytáhneme a mezi froté ručníky pokračujeme ve vymačkávání vody. Použila jsem 5-6 větších ručníků.
S dekou je zapotřebí zacházet jemně. Neždímat ji, nemuchlat, nepřekládat a nevyvěšovat. Deka si tak zachová tvar i svou velikost.
Vlhkou deku rozložíme vodorovně na sušák a necháme volně vyschnout. Připravte se, že to pár dní potrvá.
Deka musí samovolně vyschnout, nedávejte ji na ani k topení, ani k jiným zdrojům tepla. Ovčí vlna se nesmí vystavovat ani přímému ostrému slunečnímu svitu.
V momentě kdy bude suchá, deku důkladně vyklepeme a zbavíme „cucků“.
A je hotovo.
Připravte se, že celé domácí praní je celkem časově i fyzicky náročné a přírodní nebarvená vlna ve vlhkém stavu bude cítit ovečkou. Zvažte tedy, jestli domácí praní je pro Vás tou pravou variantou či nebude jednodušší svou vlněnou deku svěřit do rukou odborníků ve Vaší nejbližší čistírně.