Česanec takto plstnatí delší dobu, než se jednotlivá vlákna zaklesnou do sebe a změní se tak jejich charakter. Ve výsledku výrobek přestane pouštět chlup a vlákno je na omak pevnější a o maličko drsnější.
Co s tím?
Je to naprosto v pořádku.
Z počátku se na polštářích a dekách budou tvořit „cucky“ z uvolněných chloupků, ty jemně odstraňujte po směru vlákna. Nenechávejte je zbytečně nabírat větších velikostí. Celkově to kazí vzhled výrobku. Tento proces není na škodu a nemusíte se bát, že Vám z polštáře nebo deky nic nezůstane. Naopak získáte tak produkt, který vydrží věčnost.
Dá se to nějak urychlit?
Nebaví mě pořád potkávat chlupy a oďobkávat cucky….
Nejjednodušší variantou je urychlení celého procesu plstnatění.
Připravte si rozprašovač se studenou vodou.
Deku i polštáře stačí jemně rosit obyčejnou studenou vodou a poté nechat volně vyschnout. Vlákno lehce zkudrnatí a urychlíte tak proces plstnatění.
Pozor Výrobek pouze jemně rosíme. Nesmí se sušit na topení či u jiného přímého zdroje tepla. Ovčí vlna se nesmí vystavovat přímému slunečnímu svitu.
Pokud Vám polštář nebo deka přijdou opravdu „rozcuchané“ stačí když je jemně pohladíte po orosení rukou. Celý povrch výrobku, tak krásně uhladíte a následně necháte proschnout ve vodorovné poloze.
Opakování a četnost celého postupu je na Vás.
Tip jak pro svůj oblíbený polštář nebo deku z ovčí vlny udělat něco navíc.
Do rozprašovače můžete ke studené vodě přidat i půl čajové lžičky přípravku určeného na vlnu.
Na trhu je velké množství různých balzámů, lanolinových regenerátorů a pracích prostředků s vysokým obsahem lanolínu. Výběr nechávám čistě na Vás, protože každý z nás má jiné preference, co se týče použitých parfémů v jednotlivých prostředcích.
Pak už jen pořádně protřepat a jednou za pár týdnů můžete svým polštářům a dekám dopřát osvěžení v podobě rosení touto směsí.
Pozor
Vlhké výrobky ničím nezatěžujte, nemačkejte ani nevyvěšujte. Nechte je volně proschnout ve vodorovné poloze.