Proč tvořit? Ruční práce a jejich pozitivní účinky

Proč tvořit? Ruční práce a jejich pozitivní účinky
Proč tvořit? Ruční práce a jejich pozitivní účinky
Ruční práce se pomalu vrací na piedestal oblíbených činností. Jejich popularita narůstá díky hektickému a příliš rychlému světu kolem nás i v nás. Proč je důležité tvořit?

Podívejme se spolu na tři hlavní aspekty a benefity pro nás jako jednotlivce:

I. Kreativita a seberealizace:

Ruční práce dávají obrovský prostor naší kreativitě. Od háčkovaných prostírání po navrhování vlastního oblečení nám otevírají svět plný seberealizace ve svém vlastním vnitřním klidu. Možnost vytvořit i něco drobného vlastníma rukama, realizovat se, zhmotnit svoje představy a nápady nám pomáhají pracovat a poznávat naši vlastní osobnost. Chvíli sedět v klidu, jen tak být a užívat si plavbu na vlnách vlastní fantazie je v dnešní uspěchané spotřební době velký luxus.

Svou kreativitu můžete vyjádřit miliony způsoby: háčkovat, plést, vyšívat, modelovat, malovat, rýt, vytvářet drobnosti a s nimi funkčně dekorovat svůj dům i zahradu.

II. Terapeutické účinky:

U tohoto bodu bychom se mohli zastavit na hodně dlouho. Dát si chvíli a zaměstnat ruce má obrovské výhody a opravdu prokázané terapeutické účinky. Tvoření pomáhá uvolnit každodenní stres, odvádí myšlenky a uvolňuje napětí. Ruční práce se dají označit i za formu meditace, která má za výsledek skvělou psychohygienu. Pokud tedy při pletení šály nepřemýšlíte o tom, že byste na ní šéfa uškrtili… I když je pravdou, že i takové myšlenky by možná měly za následek nějaké to psychické uvolnění. Snažte se při tvoření myslet na hezké věci a vkládat do svých výrobků pozitivní energii (i do té šály pro šéfa).

Velkou výhodu přináší hrdost za každý výrobek, dekoraci a to že s ním můžeme následně někoho potěšit ve formě drobného dárku, vždy přispěje ke zdravému sebevědomí.

III. Osobní a sociální aspekty:

Osobní aspekty tvoří jsou vesměs velmi pozitivní. Od příjemných pocitů úspěchu a seberozvoje a to, že se stále máme co učit se dostaneme ke dveřím sociálního kontaktu. Tvoření Vás totiž vtáhne i do skvělé komunity dalších tvůrců, kteří si vyměňují své zkušenosti, sdílejí strasti i klady tvorby. Na workshopech potkáte lidi ze všech možných sfér společnosti a navážete nové vazby. Pokud nejste společenští dejte přednost komunitám na sociálních sítích.

Ruční práce jsou víc něž jen činnost, kterou zabijete volný čas. Přinesou Vám radost, uspokojení, vnitřní rovnováhu a způsob pozitivní seberealizace.

Doufám, že jsem Vás přesvědčila o jejich benefitech a pokud ještě ne? Mrkněte se podrobněji na můj blog a vyberte si z jednoduchých DIY návodů z Tuloušova. Vyrobte si kožené ptáčky nebo jednoduché vánoční ozdoby. Hlavně tvořte a rozvíjejte své dovednosti a svou osobnost.

Jak jednou začnete, věřte, že přejdete na světlou stranu tvoření a Pinterest bude Vaší nejoblíbenější sociální sítí. Dejte zelenou své kreativitě a fantazii a užívejte každý maličký okamžik přítomnosti. Zní to jako bych Vás lákala do nějaké sekty, chraň nás Aštan Šaran nebo jak se to píše. Užijte si klid hyggelig pohodindu a hlavně tvořte.

Mrkněte na pletené polštáře a deky z ovčí vlny

Ahojte, tady Štěpánka.

S láskou se starám o všechny a všechno kolem sebe. Ráda pletu, háčkuju, vařím a peču.

Zbožňuju přírodní materiály hlavně ovčí vlnu, hedvábí a bavlnu.

Nerada na něčem šetřím, ani můj štrúdl se neobejde bez 2,5 kg jablek.

Sebrala jsem odvahu a svou lásku k pletení a háčkování a vznikl Tulouš. Interiérové doplňky, které vyladí Váš zbožňovaný domov i náladu. 🥰

Jsem na sociálních sítích

Kde jste mě mohli vidět, potkat nebo si o mně přečíst